שיקולים בבחירה חכמה וחסכונית של אביזרי פיצול צנרת מולטיגול בלחיצה לחדר האמבט

שמוליק יניב, מנהל תחום צנרת דירתית, גולן מוצרי פלסטיק

אבי לוי, תמיכה הנדסית גולן מוצרי פלסטיק

התקנת מערכת מולטיגול בלחיצה בדירה מחייבת תכנון מקדים של פריסת הצנרת והאביזרים

קיימות במערכת המולטיגול שלוש משפחות של אביזרי לחיצה:

  • אביזרי הסתעפות מסוג T
  • מקשרים ומעברי קוטר
  • תושבות

מגוון האביזרים מאפשר לתכנן את אותה דירה ואף את אותו חדר אמבט במספר אופנים של פריסת צנרת ואביזרים.

בידי הקבלן שלוש אופציות יישום: האחת, שימוש באביזרי פיצול מסוג T, השנייה שימוש באביזרי פיצול מסוג תושבות והשלישית התקנה עם אביזר הסתעפות תושבת צלב.

עוד לפני ההרחבה בנושא חשוב לזכור כי לא ניתן ליישם אביזרי T בתוך חדר האמבט מתחת לריצוף, זאת בהתאם להוראות מפורשות של תקן 2242 חלק 2.

ועכשיו לנושא התקנה חכמה וחסכונית. ישום התקנת מערכת צנרת בחדר אמבט ממוצע מחייב בדרך כלל שימוש בשני אביזרי T (ראה תרשים A) האופצייה השנייה עושה שימוש בתושבות בלבד המשמשות כאביזר פיצול (ראה תרשים B). האפשרות השלישית, התקנת צנרת באמבט עם אביזר הסתעפות תושבת צלב בלבד (שהוא שילוב של תושבת ו-T יחד) (תרשים C).

בחינה כלכלית של שלושת השרטוטים מגלה שיישום אופציה B, ללא אביזרי T זול מאופציה A ויישום אופציה C זול משתי האפשרויות האחרות. השימוש בתושבת צלב מייתר לחלוטין את השימוש באביזרי T ומבטל את הצורך בשימוש בתושבת נוספת בחדר האמבט ויוצר לקבלן חיסכון משמעותי בעלויות האביזרים, ובימים אלו של הידוק החגורה כל שקל חשוב…

קיים היבט נוסף במערכת השיקולים של בחירת אביזר הפיצול-זמן ונוחות הביצוע, כשמדובר בקיר בטון או בקיר ממ”ד בהם אסור לחצוב, התקנה לפי תרשים A תחסוך זמן ביצוע והיא כמובן האפשרות המועדפת. בקירות בלוקים או גבס ההבדלים במשך ההתקנה ובנוחות, הרבה פחות משמעותיים והשימוש באביזר תושבת יביא לחסכון של כ-10-12% בעלויות האביזרים. בדירה בה ניתן לבחור באופציה C בהתחשב במיקום האמבט, האסלה והכיור יש בבחירה זו פוטנציאל להשגת חיסכון של עד 18%! מה שהופך אופציה זו למועדפת. חשוב! עפ”י ההל”ת יש להכנס לחדר אמבט הכולל אסלה, כיור ומקלחת או אמבטיה עם צינור 20 מ”מ, צינור 16 מ”מ יזין נקודת צריכה אחת בלבד!

גולן מוצרי פלסטיק בע"מ עושה שימוש באתר זה בקבצי Cookies. בלחיצה על כפתור הסגירה את/ה מאשר/ת את השימוש שלנו בקבצים אלו לצרכי מעקב. למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות.