כבר דובר ונכתב רבות על יתרונות צנרת פלסטיק על הברזל בהובלת מים בתשתיות עירוניות. הפעם יצויין פרויקט מיוחד שבנוסף לכל המעלות הידועות, כמה יתרונות נוספים.
בימים אלה הולך ומסתיים שלב א' בפרויקט מתמשך להחלפת צנרת בישוב מעלה אדומים. השכונה שבה מדובר מרושתת בצינורות ברזל שהותקנו עם בנייתה לפני כעשרים וחמש שנים. בשנים האחרונות הלכו וגדלו מספר הנזילות והפסקות המים בשל כך, המצב נהייה בלתי נסבל , ולכן ההחלטה להחלפת הצנרת הייתה בלתי נמנעת.

המאפיין את הפרויקט הוא תנאים טופוגרפיים קשים במיוחד, ובנוסף רחובות צרים עד כדי סמטאות וממש בהפרשי גובה לא שגרתיים.

המתכנן, משרד "מנחם בק" עמד על שימוש בצינורות מפוליאתילן מצולב (תוצרת "גולן") ואביזרי חיבור מסוג אלקטרו-פיוז'ן מתוצרת "פלסאון".

החפירה נעשית במחפרונים קטנים בגלל אופי השטח, וגם הרבה עבודת ידיים. נפתחו כבישי אספלט ואבני חיפוי, פורקו מדרגות והכל הושב למקומו ברמה ראוייה לציון.

לפי התכנית הקו הראשי בקוטר 200 מ"מ. הצינור מגיע על סמי-טריילר שעומד בקצה השכונה ומשתחרר ונגרר לתוך הרחובות הראשיים (צרים מאוד) ע"י טרקטור. אל צינור ה-200 מ"מ מתחברים צינורות המשנה בקוטר 90 מ"מ ע"י רוכבים מרותכים, וכ"כ מרותכים אביזרי T ליציאת ההידרנטים בקוטר 110 מ"מ ("4). בגלל גמישותם מושחלים הצינורות בקלות בתעלות שמתעקלות בתנאי השטח הקשים. אל צינורות ה-90 מ"מ מתחברים צינורות בקוטר 63 מ"מ ואליהם מרותכים צינורות בקוטר 32 מ"מ ליציאה לפרטי מדי המים.

כאמור כל החיבורים התת-קרקעיים בוצעו בריתוך חשמלי מסוג אלקטרו-פיוז'ן בדרג 16 , לעומת זאת כל החיבורים מעל לקרקע בוצעו באביזרים מכניים (השחורים) של פלסאון אף הם בדרג 16.

היציאות לברזים ומדי המים תמיד בקוטר 32 מ"מ וההתחברות לדירות תמיד בקוטר 25 מ"מ. מה שמקל מאוד את העבודה בהתקנת מדי המים הוא שימוש מושכל באביזר "מתאם מודולרי", שמאפשר התקנת חיבור בודד או כמה במקביל מה שיוצר סעפת (מניפולד) עם חלוקה קומפקטית לכמה ברזים בכניסה לבתים.

כל סעפת מורכבת על "רגליים" מצינור PEX כשהצינורות מושחלים בתוך שרוולי P.V.C ממולאים בטון הנותנים יציבות מירבית ואחיזה נאותה לסעפת. בנוסף מחוזקת כל סעפת בחבק מיוחד לקיר הסמוך לה.

ההתקנה פשוטה, הטיפול השוטף בעת הצורך פשוט, וכמובן מתווספים כל היתרונות הידועים של שימוש בפלסטיק לאורך שנים.

הקבלן המבצע גדעון ממרוט (הנדסה אזרחית) שזו לו עבודה ראשונה בצנרת פלסטיק משבח את השיטה והחיסכון הרב בשעות עבודה מול שיטת הריתוך בברזל, ובמיוחד בתנאי עבודה קשים כמו במעלה אדומים.

יודגש מיד שגם בתנאי שטח נוחים, יתרונות הפלסטיק בולטים לאין שעור לעומת המתכת, ומומלץ לכל רשות מקומית בשלב התכנון, ולכל קבלן בשלב הביצוע, להעזר בידע הרב של אנשי "גולן" ו"פלסאון" כדי ליהנות ככל האפשר מיתרונות מוכחים אלה.

צוות מהנדסי היישום והביצוע של גולן מוצרי פלסטיק לרשותך להצגת דוגמאות ולייעוץ לא מחייב בכל הקשור לבחירת הדגם המתאים של פקסגול/תרמופקסגול בפרוייקט החדש או המשודרג שאת/ה מתכננים.

ארנון גלר
ייעוץ טכני בתשתיות 052-3864064 | דוא"ל: arnongeller@gmail.com

אורלי רבי
שיווק צנרת פקסגול לתשתיות 052-4422744

שירות שדה וליווי פרוייקטים:
צפון – שחר עברי 052-3864113
מרכז – ניצן בר בלל 054-7580574
דרום – מוטי לוי 052-3933801