פרויקט הולכת קולחי עין בוקק לשטחי עין גדי

באיזור ים המלח בכלל ובאיזור עין גדי בפרט, קיימת תופעת בולענים אשר גרמה לנטישת מטע תמרים בשטח של כ- 200 דונם בעין גדי. כחלופה לשטחי המטע שננטשו בעין גדי, אותר שטח קרקע חקלאית מצפון לנחל צאלים, מזרחית לכביש 90 ובשטח זה יינטע מטע תמרים בסדר גודל של 400 דונם.

המים להשקיה יהיו מי קולחין מטוהרים שמקורם במט"ש מלונות עין בוקק. המרחק בין שטח המטע בנחל צאלים למקור המים הוא 17 ק"מ. בשטח המטע יוקם מאגר בנפח של 350 אלף מ"ק שיקלוט את המים המטוהרים.

תחנת שאיבה שתהיה בצמוד למאגר תספק את הלחץ והסינון הנדרשים להשקיה. במט"ש מוקמת תחנת שאיבה להגברת לחץ עבור העברת הקולחים מעין בוקק למאגר. סה"כ אורך הצינור כ-19 ק"מ.

הצינור שנבחר על ידי קבוץ עין גדי לביצוע העברת הקולחים אל המטע הוא צינור פקסגול בקוטר 355 מ"מ, דרג 10. הצינור מונח במספר תוואי שטח קשים לישום, ולכן נבחר צינור פקסגול העומד בכל הדרישות. קטע ראשון של צינור מוטמן בעומק רדוד בתוך סוללת "צמח" ההולכת ממערב למזרח בתוך בריכה מס' 5, מול מט"ש עין בוקק. קטע זה הינו באורך של 1 ק"מ.

בקטע השני מונח הצינור על גבי מי בריכה מס' 5 כצינור צף, במקביל לצינור פקסגול בקוטר 500 מ"מ של מפעלי ים המלח, שתפקידו לפנות את מי התהום המליחים מאזור המלונות. אורכו של קטע זה הוא כ 3.5 ק"מ.

מאזור תחנת השאיבה P5 של מפעלי ים המלח וצפונה, הצינור מונח בתעלה חפורה בתוואי מתוכנן, כאשר כל חומר החפירה מוחזר לכיסוי הצינור, ואין שום ריפוד מסוג אחר לצינור.

בזכות צינור הפקסגול העמיד לאין שיעור מצינורות אחרים בישומים כאלה, נחסכו כל העלויות הכרוכות בהבאת חומר ריפוד מחוץ לאזור העבודה.

קטע זה, האחרון והמורכב מכולם, הוא באורך 13 ק"מ, וחלקו עובר בשטחי בתרונות (שטח מבותר) קשים לביצוע, עם גאיות וגבעות, דבר שהפך את הביצוע לאתגר ממשי.
העבודות התבצעו תוך התחשבות מלאה בערכי הטבע היחודיים לאזור זה, ובתאום מלא עם רשות הטבע והגנים.

קרדיט לעוסקים במלאכה של בנין הארץ והפרחת השממה:
יזום הפרויקט: קיבוץ עין גדי | ניהול ופקוח: יהודה רוט – קיבוץ עין גדי | תכנון: קטע ראשון מקולחי עין בוקק עד P5 כולל קטע צינור צף: ע"י תה"ל- עמי שורק | תכנון: קטע שני, קטע יבשתי על ידי א.ג.ת. הנדסה בע"מ. | ביצוע קטע יבשתי – קבלן: דראושה ערפאן בע"מ | ליווי הפרויקט: יואב רימר-גולן מוצרי פלסטיק | ביצוע ריתוכי אלקטרופיוז'ן – צוות גולן מוצרי פלסטיק בראשות עמרם בן סימון

צוות מהנדסי היישום והביצוע של גולן מוצרי פלסטיק לרשותך להצגת דוגמאות ולייעוץ לא מחייב בכל הקשור לבחירת הדגם המתאים של פקסגול/תרמופקסגול בפרוייקט החדש או המשודרג שאת/ה מתכננים.

ארנון גלר
ייעוץ טכני בתשתיות 052-3864064 | דוא"ל: arnongeller@gmail.com

אורלי רבי
שיווק צנרת פקסגול לתשתיות 052-4422744

שירות שדה וליווי פרוייקטים:
צפון – שחר עברי 052-3864113
מרכז – ניצן בר בלל 054-7580574
דרום – מוטי לוי 052-3933801