לאחרונה הוציאה חברת "גולן" סדרה חדשה של אביזרי "פקסגול", המכונה "פקסגול IS". כדי להבין מה הייחוד של האבזרים החדשים, היצגנו מס' שאלות למהנדס יוסי בר, מנהל מחלקת הפיתוח של "גולן", שהוא האחראי הישיר על פיתוחי אביזרים חדשים ב"גולן".

שאלה: יוסי, האביזרים של צנרת "פקסגול" נמצאים כבר כמעט 30 שנה בשוק. מדוע הוצאתם סדרה חדשה? האם זהו עוד חידוש שהוכנס ביוזמת "גולן"?

תשובה: "גולן" אמנם שוקדת על הכנסת מוצרים חדשים לשוק, אבל במקרה זה אפשר להגיד שהתקן הישראלי חייב אותנו לפתח את המערכת החדשה הזו של האביזרים.

שאלה: האם התקן הישראלי לאבזרי פקס השתנה?

תשובה: כן.
עד כה התקינה הישראלית נשענה על שני תקנים: ת"י 1519 לצנרת פקסגול ת"י 2241 חלק 1 לאבזרי פקסגול תבריג. לגבי התקן השני – כל מי שעבר את הדרישות שלו יכול היה למכור אביזרים לכל צנרת הפקס שהותקנה בדירות. לאחרונה אומץ בישראל התקן הבינלאומי ISO 15875 . התקן הישראלי המאמץ אותו נקרא ת"י 5433.

שאלה: מי יזם את אימוץ התקן החדש? האם חברת "גולן"?

תשובה: לא.
האימוץ של תקנים בינלאומיים נעשה על פי "חוק התקנים" והוא מחייב את מכון התקנים ואת כל ועדות התקינה שלו. אני, כנציג "גולן" בועדות התקינה, וכמומחה לצנרת ואביזרים, הייתי חבר בועדה שטיפלה באימוץ התקן הזה.

שאלה: האם התקן הזה (ת"י 5433) חל על עוד חברות פרט ל"גולן"?

תשובה: התקן ת"י 5433 מחייב את כל החברות המייצרות צנרת ואביזרים המורכבים בתוך הדירה, היות והוא מוזכר בת"י 1205.
התקן הבינלאומי המקורי ISO 15875 מחייב את כל המדינות שמאמצות אותו, כולל ארצות אירופה.

שאלה: מה השתנה בתקן הישראלי פרט לשם?

תשובה: התקן החדש בנוי בצורה שונה לחלוטין. הוא בנוי כ"תקן של מערכת". "המערכת" כולל צנרת ואביזרי פקס.

שאלה: מה המשמעות של המילה "מערכת" בהקשר הזה?

תשובה: הבדיקות בתקן מבוצעות על השילוב שבין צנרת ספציפית (לדוגמא "פקסגול") ואביזרים של יצרן ספציפי (לדוגמא NTM).

שאלה: מה מטרת הבדיקות בתקן הזה?

תשובה: המטרה היא לבדוק ולהוכיח שקיימת התאמה מושלמת של כל חלקי המערכת אלו לאלו. כלומר, הצינורות מתאימים באופן מושלם לאביזרים שלהם ולתפקיד שלהם במערכת.

שאלה: מה כתוב בתעודה שמקבלים ממכון התקנים?

תשובה: התעודה מפרטת את השמות המסחריים של הצינורות (לדוגמא "פקסגול") והאביזרים (לדוגמא "NTM – ISO – MADE IN ITALY") המהווים יחד את המערכת שעבורה ניתן ההיתר.

שאלה: מדוע מופיע על גבי האביזרים החדשים הסימון "ISO – MADE IN ITALY" בנוסף לשם היצרן המוכר? הרי כולם יודעים ש"NTM" הוא יצרן איטלקי והאביזרים מיוצרים באיטליה?

תשובה: לתשובה שלי יש שני חלקים:
1.הסימון "MADE IN ITALY" מטרתו למנוע את הבלבול בין האביזר האיכותי האיטלקי של "NTM", לבין חיקויים סיניים ברמה נמוכה שנפוצים בעולם, ולהם יש שמות דומים מאד ל"NTM" (ולא במקרה). היות ואסור לפי החוק הסיני לכתוב "MADE IN ITALY" על האביזרים, ביקשנו מהיצרן האיטלקי להוסיף את הסימון הזה כדי להקשות על הזיופים והחיקויים. הסימון הזה מופיע הן על הגוף והן על האום והעין.
2.הסימון "ISO" מטרתו לבדל את האביזרים החדשים מהאביזרים הישנים של "NTM", היות והאביזרים החדשים מתאימים למלוא דרישות התקן החדש ת"י 5433.

שאלה: אנא פרט מה הם השינויים שהוכנסו באביזרים החדשים מסדרת "פקסגול IS" בהשוואה לאביזרים המקוריים של צנרת "פקסגול".

תשובה: אתרכז בפרטים העיקריים. הנושא הראשון הוא התאמת האביזרים לתקן הישראלי החדש למי שתייה ת"י 5422.
כדי לעמוד בתקן החדש והמחמיר, נדרשים כל האביזרים לעבור טיפול מיוחד בחומר המוציא את העופרת מפני השטח של האביזרים.
טיפול זה נדרש בגלל ההחמרה בדרישות התקן הישראלי למי שתייה שהוא כיום התקן המתקדם ביותר בעולם למי שתייה.

שאלה: האם יש שינוי בהברגות המחברות בין הצינור לבין הרשת?

תשובה: נכון. התבריגים הקודמים היו גליליים, וכדי לקבל אטימה טובה היה צורך להשתמש בפשתן וטפלון. התבריגים החדשים הם מסוג BSPT או ISO7 והם תבריגים קוניים (באביזרים עם תבריג חיצוני) ולכן מספיק לשים מעט טפלון כדי לקבל אטימה מושלמת.

שאלה: האם תהליך דומה של שינוי התקנים יקרה גם לגבי מערכת צנרת ואביזרי מולטיגול?

תשובה: כן. כעת יושבת ועדה שאני חבר בה, ודנה באימוץ התקן הבינלאומי "ISO 21003" עבור מערכת צנרת שכבתית ואביזריה. כשתסתיים התקינה נעדכן אתכם. נראה לי שבמקרה זה לא צפויים שינויים באביזרים היות והם כבר מותאמים מראש לתקן החדש.

שאלה: מה ברצונך לאמר לסיכום?

תשובה: היוזמה להכנת התקן החדש היתה של מכון התקנים הישראלי. חברת "גולן" היתה הראשונה שהזדרזה ויצאה עם סדרת אביזרים חדשים מסוג "פקסגול ISO", שמותאמת באופן מושלם לדרישות התקן ולתפקוד האביזרים והצנרת בדירה. אנו מאחלים לכל לקוחותינו שימשיכו ליהנות מיתרונות הצנרת השחילה של "גולן", "פקסגול", והפעם כחלק מהמערכת המושלמת "פקסגול ISO".